E Nabız Bilgi

Çin Doktor Maaşı

01.11.2023
Çin Doktor Maaşı

Çin, Asya kıtası ve Uzak Doğu denince akla ilk gelen ve oldukça büyük bir ülkedir. Yurt dışından gelen pek çok kişinin de yaşadığı bir ülke olan Çin’de çalışan doktorların maaşı da üzerinde durulması gereken bir konudur. Çin doktor maaşı, oldukça fazla sayıda kişi tarafından merak edilmektedir.

 Özellikle son zamanlarda Covid 19 virüsünün çıkış noktası olan Çin’de doktorlar büyük mesailer harcamıştı. Çalışma sürelerinden fazla çalışmak zorunda kalan doktorların bu durum sonrası ne kadar maaş kazandığı da daha çok merak edilmeye başlandı.

 Çin’de doktor maaşları, diğer pek çok meslek dalına göre yüksek sayılabilecek bir değerde olsa da özellikle çalışma süresine bakıldığı zaman çok yeterli gelmeyebilir. Bu sebeple Çin’de yaşayıp doktorluk mesleğini bırakan azımsanmayacak sayıda kişi olmuştur.

 Çin doktor maaşı da diğer ülkelerde olduğu gibi kazanılan tecrübe ve çalışma süresi ile değişkenlik gösterse de ortalama olarak bir doktorun 18.375 yuan kazandığı söylenebilir. En tecrübeli doktorların aylık maaşı ise 50.000 yuan değerlerine bile çıkabilmektedir. Ortalama olarak aylık kazanılan doktor maaşı ise dolar kurundan hesaplanacak olursa 2853 dolardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.