E Nabız Bilgi

Atarax neden kaldırıldı

10.01.2023
Atarax neden kaldırıldı

Atarax neden kaldırıldı içeriğimizde sizlere atarax neden yasaklandı, atarax yasaklandı mı ve atarax ne zaman yasaklandi gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Atarax, genellikle psikiyatristler tarafından yazılan reçete ile alınabilen ve ruhsal sıkıntıların giderilmesi için kullanılan bir ilaçtır. Genel amacı her ne kadar psikolojik sıkıntıların giderilmesi olsa da istisnai olarak kaşıntı sorunlurı yaşayan ve ameliyat olacak hastaların ameliyat öncesi tedavi ilacı olarak da kullanılabiliyor.

Ağırlıklı olarak yetişkin ve kullanmasında bir engel olmayan anksiyete sahibi hastalar kullanmaktadır. İlacın içeriği dolayısıyla ağır bir ilaçtır ve yan etkiler de en az diğer ilçlar kadar epey fazladır. Bilhassa hamile ve kalp ile ilgili sağlık sorunları olan hastaların kullanması söz konusu dahi olamaz.

Atarax neden kaldırıldı

Ataraxın ağır ve bazı kişilerin kullanmasının ise sakıncalı olduğundan bahsettik. 2020 senesinde ise Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık politikalarına aykırı olma sebebi öne sürülerek ilacın üretimi durduruldu ve satışı yasaklandı diye yalan haberler çıkmıştır. Ancak Atarax bu yıl bile satışına devam edilecek ilaçlar arasındadır.

Atarax hakkında yapılan araştırmalara göre; bazı hastalarda ciddi bir bağımlılık yaparken, bazı hastalara ise kullanma şartlarına uyduğu hâlde olması gerekenden fazla yan etki göstermesi üzerine ilaç hakkında detaylı bir araştırmaya gidilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından üretiminin devam edilmesinde herhangi bir sorun görülmemiştir. Çünkü yan etki eden hastalarda genellikle hekime eksik bilgi verme ve yüksek doz kullunmı yüzünden bir sorun çıktığı saptanmıştır.

Atarx ilacınızı doktorunuzun verdiği reçete ile alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.ilacbu.com/atarax-neden-yasaklandi/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.