E Nabız Bilgi

Lustral yan etkileri cinsel

11.11.2022
Lustral yan etkileri cinsel

Lustral yan etkileri cinsel içeriğimizde sizlere lustral cinsel isteği azaltır mı ve lustral enerji verir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Sertralin adında etken maddesi olan selektif serotonin geri alım inhibitörü grubundan bir antidepresandır. Ilk kez 1991 yılında Phizer firması tarafından piyasa sürülmüş bir ilaçtır. Zamanla da farklı eşdeğer alternatifleri üretilmiştir. Serotonin alımının azaltılmasını sğlayarak etki gösteren ilaç vücutta serotonin miktarının oldukça yüksek düzeyde kalmasını sağlar ve bu yolla etki eder. Mutluluk hormonu olarak da adlandırılan serotonin hastanın şikayetlerinin bir süre için geçmesini sağar.

Lustral dozları nasıldır?

Psikiyatri kliniğinde sıklıkla kullanılan bir ilaç olup doz ayarlaması hastanın durumundaki değişkenlere göre uzman hekimler tarafından yapılır. 25, 50 ve 100mg’lık tabletler halinde bulunur. Çeşitli türlerde yan etkileri bulunmasından dolayı ilaç hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Lustral’ın cinsel yan etkileri

İlacın kullanımı sırasında etki mekanızması nedeni ile cinsel olarak yan etkileri oluşabilmektedir. En sık yan etki olarak her iki cinste de orgzm bozukluğu görülür. Erkeklerde buna ek olarak sertleşme problemlerine neden olabilir. Bu gibi yan etklerden farklı olarak erken boşalma problemi olan erkek hastalarda ilacın kullanımının faydalı olduğu bulunmuştur. Bu açıdan faydalı gözüksede hastanın ilacı sadece bu amaç için alması kendi başına alabileceği bir karar değildir.

Bu cinsel yan etkilere ek olarak hastada kanama miktarında artışa, baş ağrısına, nadir görülse de çarpıntı gibi durumlara neden olabilir. Yan etkinin süresi ve şiddetine göre gözetimde bulunan hekime gidilmesi gerekir.

Ferritin referans dışı ne demek ilgili makaleye bakalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.